Asistované založenie s.r.o
Kompletné založenie s.r.o
Predaj s.r.o
Sídlo spoločnosti
25 € / mesiac

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     DOČASNÁ ZĽAVA
Zvýhodnené ceny za uvedené
služby platia do konca mesiaca !

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ban-st-vz-zdarma
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19.11.2017, Eugen
mod_vvisit_counterDnes170
mod_vvisit_counterCelkovo900784
online: 28 
Ako sa v podnikaní učiť od úspešných


Skúsenosti v podnikaní prichádzajú postupne, preto je dobré učiť sa od ostatných – predovšetkým od tých úspešných. To sa netýka len začiatku podnikania, keď sa radíte s kamarátmi, rodinou či známymi, ale aj po rozbehnutí podnikania. Od koho sa môžeme naučiť najviac? A ako ho nájsť?
Ak chceme byť úspešní v podnikaní, nemáme dostatok času a financií na to, aby sme všetko vyskúšali a otestovali na vlastnej koži. Lacnejšie a rýchlejšie je učiť sa od ostatných. Čo to ale znamená?

Učte sa od tých, čo podnikajú a sú v tom dobrí

Najdôležitejšie asi je, učiť od správnych ľudí. V podnikaní to znamená, učiť sa od tých ľudí, ktorí už podnikajú dlhšiu dobu, majú skúsenosti a predovšetkým sú dobrí v tom, čo robia.

Kto je úspešný podnikateľ

Úspešný podnikateľ nemusí byť nevyhnutne ten, ktorí má veľa peňazí, drahé auto a veľký dom. Peniaze sú len sprievodným javom úspešného podnikania. Úspešní sú aj tí, ktorí zanietene robia to, čo ich baví a sú v tom dobrí, majú dostatok času na svoju rodinu a hobby, aj tí, ktorí pomáhajú ostatným, zamestnávajú veľa ľudí, vymysleli niečo nové a úspešné, či obstáli v oblasti, kde im nikto nepredpovedal úspech.

Neučte sa od “krčmových” kamarátov

Ak rozmýšľate o podnikaní a vo vašom okolí nie sú žiadni úspešní podnikatelia, pravdepodobne vás budú vaši kamaráti a známi – všetko zamestnanci – odhovárať od vášho nápadu. Budú vám rozprávať o tom, ako to nemôže vyjsť, do akého rizika idete, aké je to náročné, ba priam nemožné, aby ste uspeli. Nenechajte sa odradiť týmito „priateľskými radami“, vlastne nepočúvajte ich vôbec. Nezabudnite, že títo vaši „kamaráti“ sa sami do podnikania nikdy nepustili, nikdy to nevyskúšali a vlastne sami o podnikaní nič nevedia a v žiadnom prípade o podnikaní nemôžu hovoriť z vlastnej skúsenosti.

Nepočúvajte ani tých, ktorí už majú skúsenosť s podnikaním, ale sami neuspeli. Takíto ľudia neboli úspešní a tým pádom vám nemôžu odovzdať žiadne rady ako byť úspešný v podnikaní.

Je dosť možné, že ak nedáte na „rady“ svojich nepodnikateľských kamarátov, môžete o nich prísť, ale pamätajte, že v podnikaní okolo seba nepotrebujete mať ľudí, ktorí vás nebudú vo vašom úsilí podporovať.

Neučte sa od rodiny, ktorá nepodniká

Ak sa chystáte podnikať, viac než kamaráti, vás môžu od podnikania odrádzať vaši rodinní príslušníci. Rady v biznise si nepýtajte od rodinných členov, ktorí nikdy nepodnikali, takisto vám vo vašom podnikaní nepomôžu, skôr naopak.

Učte sa na chybách

Každý múdri obchodník sa poučí nielen na chybách ostatných, ale aj na chybách vlastných. Hovorí sa, že učiť sa z chýb ostatných je lacnejšie – no v podnikaní sa v žiadnom prípade nevyhnete aj vlastným chybám. Nesmiete sa vlastnými chybami nechať odradiť, ale práve naopak – využiť ich vo vlastný prospech. Nezabudnite, že aj na vašich chybách sa neskôr iní môžu poučiť :)

Učte sa na chybách ostatných. Život je príliš krátky na to, aby sme ich všetky spravili sami. Theodor Roosevelt

Ako sa učiť od úspešných

Ako sme už spomínali, ignorujte „dobre mienené“ rady od kamarátov, známych či rodinných príslušníkov, ktorí doteraz nepodnikali, ale majú pre vás múdre reči.

Typickou možnosťou, ako sa učiť od úspešných, je čítať knihy. Na trhu je obrovské množstvo kníh, od motivačnej literatúry až po praktické príručky pre podnikanie. Dajte si záväzok, že si prečítate aspoň jednu knihu za mesiac, ktorá súvisí s vašim biznisom alebo s rozvojom osobnosti.

Pohodlnejšou možnosť sú audioknihy, ktoré môžete počúvať pri šoférovaní alebo zaspávaní, alebo pri čakaní na úradoch. V dnešnej dobe je na trhu dostupných množstvo kníh nahovorených v slovenčine a češtine, takže už ani jazyková bariéra nie je problémom.

Veľa inšpirácie a motivácie nájdete v rozhovoroch s úspešnými podnikateľmi – príbehy úspešných podnikateľov prináša napríklad časopis Profit.

Nájdite si mentora

Samozrejme najplodnejšou metódou je nájsť niekoho, kto vám môže odovzdať rady z „prvej ruky“. Skúste sa pozrieť do vášho adresára v mobile, určite v ňom nájdete niekoho, kto podniká a darí sa mu. Zavolajte mu, dohodnite si stretnutie a požiadajte ho, či vám nemôže dať zopár rád pre štart či rozvoj vášho podnikania. Je možné, že vašu žiadosť neodmietne a bude sa cítiť dokonca polichotene. Nebojte sa odmietnutia – úspešní ľudia majú diáre plné na niekoľko týždňov vopred.

Ľudom, ktorí vám môžu dať cenné rady a odovzdať skúsenosti v biznise, sa hovorí mentor. Nemusia to byť len ľudia z vášho oboru podnikania, môže to byť hocikto, od koho sa môžete učiť – či už o podnikaní, osobnom raste, komunikácii s ľuďmi, vedení ľudí a pod.

Mentorom môže byť ktokoľvek, kto je úspešnejší a skúsenejší než vy, má pozitívny prístup k svojej práci či podnikaniu, a je ochotný sa s vami o tieto skúsenosti podeliť. Takéto poradenstvo (mentoring) vám môže poskytnúť zdarma, zo svojho presvedčenia či nadšenia. Niektorých prípadoch môžete potenciálneho mentora získať aj za nejakú (finančnú či inú) odmenu. Pokiaľ ste presvedčený o tom, že dotyčný úspešný podnikateľ by pre vás mohol mať neoceniteľné rady a skúsenosti, stojí za úvahu si za zdieľané poradenstvo a vedenie zaplatiť.